Hamis a mérges törpék legendája
Forrás: Anno online történelmi magazin 2008.07.31. 09:27
Brit tudósok egy a közelmúltban végzett kutatás eredményeként arra jutottak, hogy nem létezik a Napóleon-komplexus. A más néven alacsony ember-szindróma népszerű elméletének lényege, hogy a kistermetű emberek agresszívebbek az átlagos növésű, illetve magas társaiknál.
Napóleonnak, Sztálinnak és Hitlernek a diktátorság mellett volt még egy közös jellemzője: egyikük sem nőtt túl magasra. Így az ő példájuk is alátámasztotta azt a felmérések szerint az emberiség 80%-a által osztott tévhitet, miszerint az alacsony emberek erőszakosabbak a többieknél. Most azonban brit kutatók egy kísérlet segítségével megcáfolták a Napóleon-komplexus létezését. A BBC 3 televíziós csatorna által megrendelt felmérésben tíz 152 centiméternél alacsonyabb és tíz átlagos termetű férfi szerepelt. A kísérletet a Central Lancashire Egyetem tudósai végezték el, az alanyoknak azt mondták, hogy fizikai jellemzőiket, reakcióidejüket és a szem-kéz koordinációjukat tanulmányozzák. Valójában azonban az evőpálcika-játék nevű agresszióvizsgálatban vettek részt, amellyel egyébként a világon először tették próbára az alacsony ember-szindrómát.
A különböző magasságú résztvevőket párokba osztották, majd egy asztal köré ültették őket, ahol párbajozni kezdtek a pálcáikkal. A teszt lényege, hogy egy beépített ember a pálcika csata közben szándékosan provokálja a többieket azzal, hogy pálcájával direkt az ujjukra üt. Az alanyokra kötött szívritmus monitorok azt mutatták, hogy a várakozással ellentétben nem az alacsonyabb, hanem pont a magasabb férfiak reagáltak agresszívebben. Mike Eslea, az egyetem pszichológusa és a kísérlet vezetője azt nyilatkozta, hogy az eredmény egybevág azzal a vélekedésükkel, mely szerint az alacsony
 |
Dennis Wise (kék mezben), az alacsony... |
 |
...és Robbie Savage (kék-fehér mezben), a szőke agresszív |
ember-szindróma nem több, mint buta mítosz. Az emberek amikor egy alacsony férfit látnak erőszakosan viselkedni, hajlamosak az agressziót a termetével magyarázni, mivel az látványosan megragadja a figyelmüket. Szerinte ennek azonban semmi értelme.
Kitűnő példa erre a nem éppen nőiességéről híres angol labdarugó bajnokság. Dennis Wise, az angol másodosztályú Leeds United alacsony termetű edzője aktív játékosként a Millwall, a Chelsea és a Wimbledon csapatoknál szerepelt, és agresszív játékmódjával hívta fel magára a figyelmet. Robbie Savage, a Blackburn Rovers focistája is erőszakos játékos hírében áll. Ha azt állítjuk, hogy Wise azért volt agresszív a pályán, mert alacsony, akkor azt is mondhatjuk, hogy Savage pedig azért, mert szőke. Természetesen egyik állítás sem állja meg a helyét tudományos alapon.
A kísérlet eredményét valószínűleg örömmel fogadják majd az alacsony férfiak, akik gyakran arra panaszkodnak, hogy diszkriminálják őket, és több nehézséggel kell megküzdeniük az életben, mint magasabb társaiknak. Ezt már kutatások is bebizonyították, melyek szerint az alacsony férfiak sokszor kevesebb pénzt keresnek és a nők is kevésbé akarnak velük ismerkedni. Egyes számítások szerint
 |
Joseph Göbbels, a „mérges törpe” |
átlagosan minden mínusz 2,5 centiméter azt jelenti, hogy 5 százalékkal kevesebb nő találja vonzónak az adott férfit; bár ezzel az eredménnyel a háromszor nősült, de mindössze 170 cm magas amerikai filmsztár, Tom Cruise feltehetőleg nem értene egyet.
Alacsony és magas diktátorok
Napóleon valóban elég alacsony volt, a történészek szerint 158 és 168 centiméter közé teszik a magasságát, de Joszif Sztálin szovjet diktátor sem volt óriásnak nevezhető a maga 162 centiméterével. Joseph Göbbels náci propagandaminiszter két centivel volt magasabb nála, ezzel ki is érdemelte a „mérges törpe” becenevet.
A zsarnokok és diktátorok között azonban nem csak törpék fordultak elő; Szaddam Husszein kivégzett iraki elnök 188 centiméter magas volt, Idi Amin volt ugandai diktátor pedig elérte a 193 centimétert. Oszama bin Laden al-Kaida vezér az FBI szerint még nála is magasabb: 194 centiméter.
|